Пациенттерге арналған жаңа коронавирустық инфекцияның алдын алу жөніндегі Нұсқаулық

11.11.2020

11.11.2020

Жаңа коронавирустық инфекцияның (COVID-19) белгілері әдеттегі (маусымдық) тұмауға ұқсас:

жоғары дене температурасы

бас ауруы

әлсіздік

жөтел

тыныс алудың қиындауы

бұлшықет ауруы

жүрек айнуы

құсу

диарея

Коронавирустық инфекцияның алдын - алудың 7 қадамы:

1. Қоғамдық орындарға барудан аулақ болыңыз: сауда орталықтары, спорт және
ойын-сауық іс-шаралар, көлік шыңы сағатта;
2. Қоғамдық орындарда бір реттік медициналық масканы (респиратор) қолданыңыз,
оны әр 2-3 сағат сайын өзгертіңіз.
3. Адамдармен тығыз байланыста болудан және бір бөлмеде болудан аулақ болыңыз,
ЖРВИ көрінетін белгілері бар (жөтел, түшкіру, мұрынның ағуы).
4. Көшеден оралғаннан кейін қо…
[12:15, 11.11.2020] Меруерт Кайратовна: Привет!  Выложишь сегодня на сайт школы пожалуйста🙏🏻
[12:24, 11.11.2020] Меруерт Кайратовна: Маска киіңіз-өзіңізді тұмау мен ЖРВИ-ден қорғаңыз

Тұмау және басқа респираторлық вирустық инфекциялар ауруының маусымдық өсуі қарсаңында Денсаулық сақтау министрлігі инфекцияның таралуы мен таралуының алдын-алудың тиімді шарасы ретінде бір реттік медициналық масканы қолданудың орындылығын еске салады.
Тұмау вирустары адамнан адамға негізінен ауа тамшыларымен, жұқтырған адамдар сөйлескенде, түшкіргенде немесе жөтелгенде пайда болатын тыныс алу секрецияларының микрокаплалары арқылы беріледі. Ауамен бұл тамшылар шырышты қабатқа түсуі мүмкін
вирус бөлгішке жақын адамдардың жоғарғы тыныс жолдарының мембраналары.
Сондай-ақ, инфекция сау адамның жұқтырған адамның тыныс алу секрецияларымен тікелей немесе жанама байланысы нәтижесінде пайда болуы мүмкін.
Бір рет қолданылатын медициналық масканы қолдану сау адамның денесіне мұрын мен ауыз арқылы вирустар болуы мүмкін тыныс алу секрецияларының тамшыларының енуіне жол бермейді.
Тұмаумен ауыратын отбасы мүшесіне күтім жасағанда Маска киіңіз.
Егер сізде тыныс алу ауруының белгілері болса және дәрігермен кеңесу керек болса, күту аймағында басқаларды қорғау үшін алдын-ала Маска киіңіз.
Тұмаудың маусымдық өсуі кезінде адамдар көп жиналатын жерлерде Маска киіңіз.
Масканы бір рет қолданыңыз, масканы қайта қолдануға болмайды.
Масканы әр 3 сағат сайын немесе жиі өзгертіңіз.
Егер маска ылғалданған болса, оны жаңасына ауыстыру керек.
Масканы қолданғаннан кейін оны лақтырып, қолыңызды жуыңыз.
Бір реттік медициналық маска, егер дұрыс қолданылса, аурудың алдын — алу және тұмаудың таралуын болдырмаудың қауіпсіз және тиімді әдісі болып табылады